Udržitelná móda

Nejsme Greenpeace, ale…

Udržitelný textil

nezapomíná na životní prostředí a snaží se minimalizovat dopady spojené s výrobou i užíváním samotným. Je vyroben z ekologicky šetrných materiálů a za použití procesů, které minimalizují poškozování naší planety. Na rozdíl od běžných textilií se tyto materiály nespoléhají na škodlivé chemikálie ani nadměrnou spotřebu vody. Metody samotné výroby jsou navrženy tak, aby snižovaly množství odpadu, znečištění a celkovou uhlíkovou stopu textilní výroby. Abychom mohli úspěšně výrobce zařadit do odvětví udržitelného textilu, musí splňovat nejpřísnější podmínky výroby a disponovat všemi potřebnými certifikáty. Jedním z nejznámějších je certifikát GOTS.

Pro výrobu udržitelného textilu se volí různé metody a postupy. Často zahrnují postupy recyklace a upcyklace, díky nimž se ze starých oděvů stávají nové módní kousky. Tento přístup výrazně snižuje podíl módního průmyslu na skládkách a znečištění. Textilu se ale produkuje takové množství, že není reálné jej celý znovu recyklovat. A proto s další možností, jak tento problém vyřešit, přišla česká firma Nilmore, která využívá tzv. cirkularity. U cirkularity začíná proces už při přípravě střihů. Je totiž velmi důležité, aby všechen textil se všemi jeho doplňky splňoval požadavky na recyklaci a tomu musí odpovídat i samotný design. Oblečení následně užíváte vy, dělá vám radost a poté máte možnost jej vrátit. To se opětovně recykluje a vyrábí se z něj kompletně nový produkt. Vrácení je zdarma, dají se využít různá místa po ČR nebo SR a navíc odměňuje zákazníky finanční slevou na pořízení dalšího produktu.

Cesta k udržitelnější budoucnosti módy

Módní průmysl má obrovský dopad na naši planetu, od získávání surovin přes výrobní procesy až po likvidaci oděvů. A právě samotná likvidace oděvů a jejich pálení dalo širší veřejnosti pochopit závažnost situace a začínají se více řešit ekologické a etické otázky spojené s textilem a s módou obecně. A proto se začíná čím dál více mluvit o udržitelném textilu.

Udržitelný textil není jen o životním prostředí, ale klade také důraz na etické a spravedlivé pracovní postupy. Proto je tento textil obvykle vyráběn za humánních pracovních podmínek, které zajišťují, že lidé za nimi pracující dostávají spravedlivou mzdu a je s nimi zacházeno důstojně a s respektem.

Jako primárními materiály v těchto výrobách jsou biobavlna, recyklovaný polyester, econyl - recyklovaný nylon, kukuřice a spoustu dalších. Nutno podotknout, že výrobky z těchto materiálů nejsou méně kvalitní. Jsou navrženy tak, aby odolaly zkoušce časem. V mnoha případech jsou odolnější a trvanlivější než jejich protějšky z konzumní módy. Tato trvanlivost snižuje nutnost výměny, což zase vede k šetření zdrojů a energie.

Užívání udržitelného textilu je důležitým faktorem pro zlepšování životního prostředí. Čím více se bude udržitelný textil dostávat do povědomí společnosti, tím více bude značek, které se touto cestou vydají a společně tak ruku v ruce vytvoří příjemnější budoucnost pro naši planetu. Tito udržitelní výrobci se zavázali k pozitivnímu dopadu na životní průmysl a razí si svou novou cestu módou. A jenom my, spotřebitelé, jim tomu můžeme výrazně pomoci zvýšenou poptávkou po této nevyhnutelné změně. Je to naše volba, jak být zodpovědnější k budoucnosti módního průmyslu a tuto možnost Vám nyní můžeme dát také. Vyberte si z některých udržitelných výrobců.

 

Značky

Nilmore

Když mluvíme o společnosti Nilmore, musíme zmínit, že se jedná o českou, mladou a perspektivní výrobní společnost, která vyrábí své produkty v Čechách již od roku 2018.
Nilmore

Stanley Stella

Stanley Stella je belgická značka oděvů, která se specializuje na výrobu udržitelného textilu při zajištění spravedlivých pracovních podmínek pro lidi pracující v textilním průmyslu a také transparentnost v dodavatelském řetězci.
Stanley Stella

Neutral

Neutral je dánskou značkou, která se zaměřuje na výrobu udržitelného a ekologického oblečení. Jejich klíčovými hodnotami jsou ekologie a etika, což je patrné ve všech aspektech jejich podnikání.

Earth Positive

Společnost Earth Positive je anglická společnost sídlící v Londýně a už od roku 2007 přináší do světa módy ekologickou revoluci v podobě klimaticky neutrálního oblečení. Výroba probíhá za dodržování etických norem z organických materiálů a navíc za využití energie z větrných a solárních elektráren.

Ozvěte se nám

774 226 226 vyroba@danielson.cz